Książki
16.9
PLN
Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi
Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi
tłum: Danuta Irmińska
wydawnictwo: PROMIC
rok wyd.: 2014
ISBN: 978-83-7502-483-8
oprawa: broszurowa
format: 110 x 180 mm
liczba stron: 222
E-BOOK
Ocena:
(Ilość ocen: 0)
Cena: 16,90 zł

Dane techniczne

wydawnictwo PROMIC
rok wyd. 2014
ISBN 978-83-7502-483-8
oprawa broszurowa
format 110 x 180 mm
liczba stron 222

Niektórzy ludzie pytają dlaczego Bóg dopuszcza, by zmarli ukazywali się żyjącym? Z pewnością nie dla zaspokojenia ciekawości! Jest to zawsze szczególny przejaw miłosierdzia Bożego i część Jego zbawczego planu. Nam powinno to przynieść duchową korzyść; dla zmarłych zaś jest wielką pociechą w oczekiwaniu na zjednoczenie z Bogiem. To powinno skłonić nas do modlitw i ofiar za dusze w czyśćcu cierpiące.

Maria Simma (1915–2004) mieszkanka alpejskiej wioski Sonntag w Austrii, otrzymała od Boga szczególny charyzmat, który pozwolił jej, by dusze czyśćcowe zwracały się do niej o pomoc. Niestrudzenie modliła się i pokutowała, służąc im dniem i nocą. Dzięki swojej książce, odczytom i nagraniom stała się znana również poza granicami Austrii.

DRUKUJ OPIS
Spis treści
 
 
SŁOWO WSTĘPNE 
WYDAWCY NIEMIECKIEGO
 
CZY MARIA SIMMA JEST WIARYGODNA? 13
Wiarygodność zdarzeń 15
Co o objawieniach prywatnych mówi Sobór Watykański II? 17
Kluczowa postać 20
Boski list 21
 
SPRAWOZDANIE 
KSIĘDZA ALFONSA MATTA
 
Rodzina i dorastanie Marii Simmy 28
Pomoc duszom czyśćcowym 30
Jak objawiają się dusze czyśćcowe? 34
Ocena objawień 35
Knowania szatańskie 44
Postawy ludzkie 48
Dlaczego ofiary pieniężne?49
Widok czyśćca 50
Jak można pomagać duszom czyśćcowym? 52
Najświętsza Maryja Panna i dusze czyśćcowe 54
Dusze czyśćcowe i umierający 55
Wskazówki 56
Wnioski 60
 
MARIA SIMMA
MOJE PRZEŻYCIA 
Z DUSZAMI CZYŚĆCOWYMI
 
Dlaczego Bóg do tego dopuszcza? 65
Ostrożność wobec prywatnych objawień 67
Podać do wiadomości czy zachować w tajemnicy?68
Chciałam wstąpić do klasztoru 70
Nie było mi dane tam zostać 71
Pierwsze objawienia 72
Cierpienie zastępcze 74
Nowe prośby nadają rozgłos apostolstwu dusz czyśćcowych 75
Różne pytania 76
Co wiedzą o nas dusze czyśćcowe? 77
Co pomaga duszom czyśćcowym? 78
Jakie grzechy karane są w czyśćcu najsurowiej? 80
Jakie są cierpienia dusz czyśćcowych? 81
Dlaczego wygłaszam odczyty? 82
Czy mamy wybaczać także zmarłym?84
Odpowiedzi dusz czyśćcowych 85
Czy odpust zupełny pomaga w godzinie śmierci? 86
Gdy ktoś próbuje nadużyć łaski...87
Wieś się burzy 88
Czy dzieci również idą do czyśćca? 91
Wypadek drogowy w Wiedniu 93
Stuletnia staruszka na ulicy 93
Spotkanie w przedziale kolejowym 95
Kobieta ratuje wieś 95
Wiadro, czarna dłoń, zbezczeszczenie krzyża...97
Nieprawy majątek 100
Kobieta z najcięższym czyśćcem 101
Zabity przez lawinę 103
Szatan w przebraniu 104
Napomnienia dusz czyśćcowych 108
Budowa kaplicy 111
Nowe doświadczenia 113
Czy cel powinien uświęcać środki? 114
Usłyszeć dusze 115
Tyrolska zakonnica z poczuciem humoru 117
Pamiętaj, abyś dzień święty święcił 117
Nowoczesny kościół 118
Nie da się uniknąć wyznania grzechów 120
Kto zwyciężył? 122
Uzupełnienie do piętnastego wydania 124
 
GLOSY DO RZECZY OSTATECZNYCH
 
CZYŚCIEC I PAMIĘĆ O ZMARŁYCH 127
Czyściec i modlitwa za zmarłych 128
Czyściec – argument rozumu 134
Odpowiednia nauka 138
MYŚLI NA TEMAT CZYŚĆCA 144
NASZA PRZYSZŁOŚĆ 153
TERESA OD DZIECIĄTKA JEZUS O CZYŚĆCU 155
Bóg bardziej Ojcem niż sędzią 159
MUZEUM DUSZ CZYŚĆCOWYCH W RZYMIE 161
CO O CZYŚĆCU MÓWI KATECHIZM?163
DOGMAT KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO O CZYŚĆCU 165
PATRON DUSZ CZYŚĆCOWYCH 168
NASZA KOCHANA PANI Z MONTLIGEON, WYZWOLICIELKA DUSZ CZYŚĆCOWYCH 169
OBJAWIENIA DUSZ CZYŚĆCOWYCH W ŻYCIU ŚWIĘTYCH 171
SPOTKANIE OJCA PIO Z DUSZĄ CZYŚĆCOWĄ 176
NIE SĄDŹCIE, ABYŚCIE NIE BYLI SĄDZENI 182
MODLITWY 184
Modlitwa za dusze czyśćcowe 184
Ofertorium 186
Modlitwa Kościoła 187
Modlitwa Piusa X do Matki Bożej za dusze w czyśćcu cierpiące 187
Litania za dusze zmarłych 190
Modlitwa do Jezusa Chrystusa 192
Starochrześcijańska modlitwa za dusze czyśćcowe 196
Psalm 130 De profundis 198
Modlitwa do „Siedmiu świętych Ucieczek”199
 
ROZWAŻANIA O CZYŚĆCU 201
MARIA SIMMA – MATKA DUSZ 
CZYŚĆCOWYCH 206
 

Gdy ktoś próbuje nadużyć łaski...

 

Ktoś poprosił, żebym zapytała o pewną osobę. Podał nazwisko, rok urodzenia oraz śmierci i otrzymał odpowiedź, że dusza ta przebywa jeszcze w czyśćcu. Gdy mu o tym powiedziałam, usłyszałam drwiącą ripostę: „Teraz się wydało, że wszystko to szwindel. Ta kobieta ciągle jeszcze żyje!”.

Zastanawiałam się, dlaczego w takim razie dusza powiedziała mi, że znajduje się ona w czyśćcu. Poszłam do mojego duszpasterza i oznajmiłam mu: „Nie będę więcej przyjmować pytań, coś tu się nie zgadza!”.

Na to on – spokojny i skupiony – dał mi radę: „Kiedy znowu będziesz miała okazję rozmawiać z jakąś duszą, powiedz jej: «W imię Jezusa Chrystusa rozkazuję ci powiedzieć, dlaczego dostałam od was odpowiedź, która nie jest zgodna z prawdą, skoro osoba, o której była mowa, ciągle żyje?»”. Postąpiłam tak, jak mi poradził, i otrzymałam następujące wyjaśnienie: „Ta odpowiedź nie pochodziła od duszy czyśćcowej”. „Od kogóż więc?”, zapytałam. Dusza odpowiedziała: „Był to zły duch pod postacią duszy!”. „Czy zdarzało się to częściej?” Odparła: „Kiedy pytano w dobrych intencjach i odpowiedź była prawdziwa, jeśli jednak ktoś próbuje nadużyć łaski, władzę tam ma szatan i chętnie się wtrąca.”

Proboszcz, któremu to zrelacjonowałam, odpowiedział: „Tak sądziłem, że wmieszał się tu zły duch. Z takich spraw nie wolno robić sobie żartów, trzeba za to ściśle trzymać się prawdy. Szatan jest ojcem kłamstwa: tam, gdzie są kłamstwa, tam sięga jego moc”.

 

 

Wieś się burzy

 

W roku 1954 pewien mężczyzna dopytywał się o dwoje zmarłych. „Jestem ciekaw, jaką dostanę odpowiedź”, powiedział. „Dlaczego?”, zapytałam. Odrzekł, że nic więcej nie powie, i zapowiedział, że wróci po odpowiedź.

Był to Rok Maryjny, więc odpowiedź dla niego dostałam szybciej niż zwykle. Już po miesiącu mogłam mu przekazać: „Pani S. jest wybawiona, a pan H. przebywa jeszcze głęboko w czyśćcu”. Pokręcił na to głową: „To się nie zgadza. Pani S. zmarła w szpitalu po zabiegu usunięcia ciąży, jak więc może być wybawiona? Pan H. natomiast przychodził zawsze do kościoła jako pierwszy i wychodził jako ostatni. Czy to możliwe, by pokutował jeszcze w czyśćcu?”.

„Jest to Rok Maryjny – zaczęłam się zastanawiać – dostaję więc czasem tak wiele odpowiedzi, że być może coś błędnie zapisałam. Zapytam jeszcze raz.” Powtórzyłam więc moje pytanie i usłyszałam, że w moich notatkach nie ma błędów oraz że opisałam sytuację tych osób zgodnie z prawdą.

Przekazałam tę odpowiedź mężczyźnie, ale on nadal nie chciał uwierzyć. Pochodził z tej samej miejscowości co pani S. i pan H. i powiedział, że połowa wsi jest wzburzona odpowiedzią dotyczącą tych dwóch osób; ja jednak niczego nie mogłam tu zmienić.

Zdarzyło się, że trafiła do mnie pewna kobieta pochodząca z tej miejscowości, która również dobrze znała panią S. i pana H. Była przeciwnego zdania: „Tak bardzo oburzano się u nas odpowiedzią, którą nam Pani przekazała. Ale mnie ta właśnie wiadomość utwierdziła w wierze”. Wyznała, że przyszła do mnie specjalnie, by mi o tym opowiedzieć, i kontynuowała: „Znałam panią S., można powiedzieć, jak własną siostrę. To prawda, że miała na sumieniu grzechy obyczajowe, ale bardzo jej to ciążyło, zwłaszcza że te skłonności były w dużej mierze dziedziczne. To prawda, zmarła na skutek aborcji, ale ksiądz, który był u niej przed śmiercią, wyznał, że sam chciałby umierać z taką skruchą jak ona. Umarła pojednana z Bogiem i otrzymała kościelny pogrzeb. Pan H. natomiast rzeczywiście był zawsze pierwszy w kościele i ostatni z niego wychodził, ale za to stale ze złośliwością krytykował innych ludzi. To, co mnie najbardziej zdenerwowało, to fakt, że podczas pogrzebu pani S. nikt nie był tak wzburzony jak on. Chodził i powtarzał w kółko, że dla takich ladacznic nie powinno być miejsca na cmentarzu”.

Byłam tej kobiecie bardzo wdzięczna za wizytę i powiedziałam: „Teraz wszystko jest już dla mnie jasne. Pan Bóg nie chce, byśmy osądzali innych. Pan H. potępił tę kobietę, więc Bóg i tak postąpił z nim miłosiernie, dając mu szansę wybawienia, ponieważ potępianie innych ściąga na nas wielkie zagrożenie duchowe”.

Nie wolno nam potępiać innych. Patrząc z boku, można stwierdzić, że dwadzieścia osób popełniło taki sam grzech, ich wina może być jednak różna. Istnieje tak wiele motywów i powodów działania, jak choćby wychowanie, dziedziczenie, wiedza, zdrowie, sposób, w jaki byliśmy traktowani, czy środowisko, w którym żyjemy. Nigdy więc nie wolno nam osądzać.

Przeczytaj dłuższy fragment „Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi” »

Czyściec jest stanem, w którym dusze dostępują oczyszczenia z tego wszystkiego, co podczas ziemskiego życia nie było miłe Bogu. Ogłoszony na XVII Soborze Powszechnym we Florencji (1438-1445) dogmat o czyśćcu do dnia dzisiejszego spotyka się z wieloma wątpliwościami i niedowierzaniem. Niewielka książeczka Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi jest próbą przekonania czytelnika o autentyczności nauki, która przez Kościół katolicki została podana do wierzenia.
By uwiarygodnić doktrynę o czyśćcu, relację Marii Simmy poprzedzają tematyczne rozważania teologiczne, złożone z wypowiedzi Soboru Watykańskiego II na temat objawień prywatnych oraz skrótu sprawozdania ówczesnego proboszcza austriackiej parafii Sonntag, który będąc spowiednikiem i duszpasterzem Simmy, wyraził opinię dotyczącą jej wrażliwości mistycznej oraz posługi (wraz z oceną objawień, wskazówkami i wnioskami). W zasadniczej części publikacji Maria Simma opowiada o swoim powołaniu, o sceptycznym nastawieniu władz kościelnych, a także o odczuwanej miłości do dusz czyśćcowych oraz ich prośbach (Msze święte, cierpienia zastępcze, apostolstwo). Ostrzega przed grzechami karanymi w czyśćcu najsurowiej. Podaje przykłady oddziaływania dusz na osoby żyjące. Wyjaśnia znaczenie odpustu zupełnego w godzinie śmierci. Analizuje obecność w czyśćcu dzieci, samobójców oraz ludzi innej wiary. Przekazuje również otrzymane od dusz napomnienia i praktyczne rady.
Sporą część przekonującej publikacji zajmują glosy do rzeczy ostatecznych: pamięć o zmarłych, modlitwa w ich intencji, argumenty rozumu, tematyczne myśli Jana Pawła II i świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, nauczanie o czyśćcu na podstawie Katechizmu Kościoła katolickiego. Podano konkretne przykłady objawiania się dusz czyśćcowych, modlitwy i rozważania, a także opisano spotkanie ojca Pio z duszą czyśćcową. Pomocą służą opatrzone siglami liczne fragmenty biblijne, passusy z dokumentów Kościoła, refleksje teologiczne i przypisy: zastosowane podłoże biblijne, stanowisko Tradycji oraz Magisterium Kościoła dodaje lekturze charakteru naukowego.
Chociaż teologiczny język publikacji Wydawnictwa Promic znacznie zawęża grono odbiorców, warto po Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi sięgnąć, by bardziej wzbudzić w sobie potrzebę poznania rzeczy ostatecznych. Dokładne zrozumienie tego wszystkiego, co zależy od nas samych oraz tego, co zawdzięczamy tylko i wyłącznie Panu Bogu, pomoże docenić otrzymany dar życia w wiecznej szczęśliwości.

Danuta Szelejewska granice.pl

DODAJ OPINIE

OPINIE KLIENTÓW

Opinions about the product (0)

Przypomnimy Ci, kiedy produkt będzie dostępny.

 • Granice
 • Centrum Duchowosci Benedyktynskiej
 • Opoka
 • Wiara
 • Logo Marianum Travel
 • SPM logo
 • BiblioNetka
 • Idziemy
 • Kaplani
 • Vox Fm
 • Radio Niepokalanów
 • Radio polskie
 • Papierowe Mysli
 • Ewangelizuj.pl
 • droga.com.pl
 • logo kulturaonline
 • Sacroexpo
Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi

Maria Simma

OPIS

Niektórzy ludzie pytają dlaczego Bóg dopuszcza, by zmarli ukazywali się żyjącym? Z pewnością nie dla zaspokojenia ciekawości! Jest to zawsze szczególny przejaw miłosierdzia Bożego i część Jego zbawczego planu. Nam powinno to przynieść duchową korzyść; dla zmarłych zaś jest wielką pociechą w oczekiwaniu na zjednoczenie z Bogiem. To powinno skłonić nas do modlitw i ofiar za dusze w czyśćcu cierpiące.

Maria Simma (1915–2004) mieszkanka alpejskiej wioski Sonntag w Austrii, otrzymała od Boga szczególny charyzmat, który pozwolił jej, by dusze czyśćcowe zwracały się do niej o pomoc. Niestrudzenie modliła się i pokutowała, służąc im dniem i nocą. Dzięki swojej książce, odczytom i nagraniom stała się znana również poza granicami Austrii.SPIS TREŚCI
Spis treści
 
 
SŁOWO WSTĘPNE 
WYDAWCY NIEMIECKIEGO
 
CZY MARIA SIMMA JEST WIARYGODNA? 13
Wiarygodność zdarzeń 15
Co o objawieniach prywatnych mówi Sobór Watykański II? 17
Kluczowa postać 20
Boski list 21
 
SPRAWOZDANIE 
KSIĘDZA ALFONSA MATTA
 
Rodzina i dorastanie Marii Simmy 28
Pomoc duszom czyśćcowym 30
Jak objawiają się dusze czyśćcowe? 34
Ocena objawień 35
Knowania szatańskie 44
Postawy ludzkie 48
Dlaczego ofiary pieniężne?49
Widok czyśćca 50
Jak można pomagać duszom czyśćcowym? 52
Najświętsza Maryja Panna i dusze czyśćcowe 54
Dusze czyśćcowe i umierający 55
Wskazówki 56
Wnioski 60
 
MARIA SIMMA
MOJE PRZEŻYCIA 
Z DUSZAMI CZYŚĆCOWYMI
 
Dlaczego Bóg do tego dopuszcza? 65
Ostrożność wobec prywatnych objawień 67
Podać do wiadomości czy zachować w tajemnicy?68
Chciałam wstąpić do klasztoru 70
Nie było mi dane tam zostać 71
Pierwsze objawienia 72
Cierpienie zastępcze 74
Nowe prośby nadają rozgłos apostolstwu dusz czyśćcowych 75
Różne pytania 76
Co wiedzą o nas dusze czyśćcowe? 77
Co pomaga duszom czyśćcowym? 78
Jakie grzechy karane są w czyśćcu najsurowiej? 80
Jakie są cierpienia dusz czyśćcowych? 81
Dlaczego wygłaszam odczyty? 82
Czy mamy wybaczać także zmarłym?84
Odpowiedzi dusz czyśćcowych 85
Czy odpust zupełny pomaga w godzinie śmierci? 86
Gdy ktoś próbuje nadużyć łaski...87
Wieś się burzy 88
Czy dzieci również idą do czyśćca? 91
Wypadek drogowy w Wiedniu 93
Stuletnia staruszka na ulicy 93
Spotkanie w przedziale kolejowym 95
Kobieta ratuje wieś 95
Wiadro, czarna dłoń, zbezczeszczenie krzyża...97
Nieprawy majątek 100
Kobieta z najcięższym czyśćcem 101
Zabity przez lawinę 103
Szatan w przebraniu 104
Napomnienia dusz czyśćcowych 108
Budowa kaplicy 111
Nowe doświadczenia 113
Czy cel powinien uświęcać środki? 114
Usłyszeć dusze 115
Tyrolska zakonnica z poczuciem humoru 117
Pamiętaj, abyś dzień święty święcił 117
Nowoczesny kościół 118
Nie da się uniknąć wyznania grzechów 120
Kto zwyciężył? 122
Uzupełnienie do piętnastego wydania 124
 
GLOSY DO RZECZY OSTATECZNYCH
 
CZYŚCIEC I PAMIĘĆ O ZMARŁYCH 127
Czyściec i modlitwa za zmarłych 128
Czyściec – argument rozumu 134
Odpowiednia nauka 138
MYŚLI NA TEMAT CZYŚĆCA 144
NASZA PRZYSZŁOŚĆ 153
TERESA OD DZIECIĄTKA JEZUS O CZYŚĆCU 155
Bóg bardziej Ojcem niż sędzią 159
MUZEUM DUSZ CZYŚĆCOWYCH W RZYMIE 161
CO O CZYŚĆCU MÓWI KATECHIZM?163
DOGMAT KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO O CZYŚĆCU 165
PATRON DUSZ CZYŚĆCOWYCH 168
NASZA KOCHANA PANI Z MONTLIGEON, WYZWOLICIELKA DUSZ CZYŚĆCOWYCH 169
OBJAWIENIA DUSZ CZYŚĆCOWYCH W ŻYCIU ŚWIĘTYCH 171
SPOTKANIE OJCA PIO Z DUSZĄ CZYŚĆCOWĄ 176
NIE SĄDŹCIE, ABYŚCIE NIE BYLI SĄDZENI 182
MODLITWY 184
Modlitwa za dusze czyśćcowe 184
Ofertorium 186
Modlitwa Kościoła 187
Modlitwa Piusa X do Matki Bożej za dusze w czyśćcu cierpiące 187
Litania za dusze zmarłych 190
Modlitwa do Jezusa Chrystusa 192
Starochrześcijańska modlitwa za dusze czyśćcowe 196
Psalm 130 De profundis 198
Modlitwa do „Siedmiu świętych Ucieczek”199
 
ROZWAŻANIA O CZYŚĆCU 201
MARIA SIMMA – MATKA DUSZ 
CZYŚĆCOWYCH 206
 
FRAGMENT KSIĄŻKI

Gdy ktoś próbuje nadużyć łaski...

 

Ktoś poprosił, żebym zapytała o pewną osobę. Podał nazwisko, rok urodzenia oraz śmierci i otrzymał odpowiedź, że dusza ta przebywa jeszcze w czyśćcu. Gdy mu o tym powiedziałam, usłyszałam drwiącą ripostę: „Teraz się wydało, że wszystko to szwindel. Ta kobieta ciągle jeszcze żyje!”.

Zastanawiałam się, dlaczego w takim razie dusza powiedziała mi, że znajduje się ona w czyśćcu. Poszłam do mojego duszpasterza i oznajmiłam mu: „Nie będę więcej przyjmować pytań, coś tu się nie zgadza!”.

Na to on – spokojny i skupiony – dał mi radę: „Kiedy znowu będziesz miała okazję rozmawiać z jakąś duszą, powiedz jej: «W imię Jezusa Chrystusa rozkazuję ci powiedzieć, dlaczego dostałam od was odpowiedź, która nie jest zgodna z prawdą, skoro osoba, o której była mowa, ciągle żyje?»”. Postąpiłam tak, jak mi poradził, i otrzymałam następujące wyjaśnienie: „Ta odpowiedź nie pochodziła od duszy czyśćcowej”. „Od kogóż więc?”, zapytałam. Dusza odpowiedziała: „Był to zły duch pod postacią duszy!”. „Czy zdarzało się to częściej?” Odparła: „Kiedy pytano w dobrych intencjach i odpowiedź była prawdziwa, jeśli jednak ktoś próbuje nadużyć łaski, władzę tam ma szatan i chętnie się wtrąca.”

Proboszcz, któremu to zrelacjonowałam, odpowiedział: „Tak sądziłem, że wmieszał się tu zły duch. Z takich spraw nie wolno robić sobie żartów, trzeba za to ściśle trzymać się prawdy. Szatan jest ojcem kłamstwa: tam, gdzie są kłamstwa, tam sięga jego moc”.

 

 

Wieś się burzy

 

W roku 1954 pewien mężczyzna dopytywał się o dwoje zmarłych. „Jestem ciekaw, jaką dostanę odpowiedź”, powiedział. „Dlaczego?”, zapytałam. Odrzekł, że nic więcej nie powie, i zapowiedział, że wróci po odpowiedź.

Był to Rok Maryjny, więc odpowiedź dla niego dostałam szybciej niż zwykle. Już po miesiącu mogłam mu przekazać: „Pani S. jest wybawiona, a pan H. przebywa jeszcze głęboko w czyśćcu”. Pokręcił na to głową: „To się nie zgadza. Pani S. zmarła w szpitalu po zabiegu usunięcia ciąży, jak więc może być wybawiona? Pan H. natomiast przychodził zawsze do kościoła jako pierwszy i wychodził jako ostatni. Czy to możliwe, by pokutował jeszcze w czyśćcu?”.

„Jest to Rok Maryjny – zaczęłam się zastanawiać – dostaję więc czasem tak wiele odpowiedzi, że być może coś błędnie zapisałam. Zapytam jeszcze raz.” Powtórzyłam więc moje pytanie i usłyszałam, że w moich notatkach nie ma błędów oraz że opisałam sytuację tych osób zgodnie z prawdą.

Przekazałam tę odpowiedź mężczyźnie, ale on nadal nie chciał uwierzyć. Pochodził z tej samej miejscowości co pani S. i pan H. i powiedział, że połowa wsi jest wzburzona odpowiedzią dotyczącą tych dwóch osób; ja jednak niczego nie mogłam tu zmienić.

Zdarzyło się, że trafiła do mnie pewna kobieta pochodząca z tej miejscowości, która również dobrze znała panią S. i pana H. Była przeciwnego zdania: „Tak bardzo oburzano się u nas odpowiedzią, którą nam Pani przekazała. Ale mnie ta właśnie wiadomość utwierdziła w wierze”. Wyznała, że przyszła do mnie specjalnie, by mi o tym opowiedzieć, i kontynuowała: „Znałam panią S., można powiedzieć, jak własną siostrę. To prawda, że miała na sumieniu grzechy obyczajowe, ale bardzo jej to ciążyło, zwłaszcza że te skłonności były w dużej mierze dziedziczne. To prawda, zmarła na skutek aborcji, ale ksiądz, który był u niej przed śmiercią, wyznał, że sam chciałby umierać z taką skruchą jak ona. Umarła pojednana z Bogiem i otrzymała kościelny pogrzeb. Pan H. natomiast rzeczywiście był zawsze pierwszy w kościele i ostatni z niego wychodził, ale za to stale ze złośliwością krytykował innych ludzi. To, co mnie najbardziej zdenerwowało, to fakt, że podczas pogrzebu pani S. nikt nie był tak wzburzony jak on. Chodził i powtarzał w kółko, że dla takich ladacznic nie powinno być miejsca na cmentarzu”.

Byłam tej kobiecie bardzo wdzięczna za wizytę i powiedziałam: „Teraz wszystko jest już dla mnie jasne. Pan Bóg nie chce, byśmy osądzali innych. Pan H. potępił tę kobietę, więc Bóg i tak postąpił z nim miłosiernie, dając mu szansę wybawienia, ponieważ potępianie innych ściąga na nas wielkie zagrożenie duchowe”.

Nie wolno nam potępiać innych. Patrząc z boku, można stwierdzić, że dwadzieścia osób popełniło taki sam grzech, ich wina może być jednak różna. Istnieje tak wiele motywów i powodów działania, jak choćby wychowanie, dziedziczenie, wiedza, zdrowie, sposób, w jaki byliśmy traktowani, czy środowisko, w którym żyjemy. Nigdy więc nie wolno nam osądzać.

Przeczytaj dłuższy fragment „Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi” »

Sklep internetowy Shoper.pl