Książki
23.9
PLN
Msza święta. Liturgiczne ABC
Msza święta. Liturgiczne ABC 1 0
Msza święta. Liturgiczne ABC
wydawnictwo: PROMIC
rok wyd.: 2006
ISBN: 978-83-7502-407-4
oprawa: broszurowa
format: 116 x 190 mm
liczba stron: 280
Ocena:
(Ilość ocen: 0)
Cena: 23,90 zł

Dane techniczne

wydawnictwo PROMIC
rok wyd. 2006
ISBN 978-83-7502-407-4
oprawa broszurowa
format 116 x 190 mm
liczba stron 280

Msza święta - najcenniejszy dar, jaki Chrystus zostawił Kościołowi - dla wielu katolików wciąż jest trudna i niezrozumiała. Właśnie dla nich powstała ta książka – a także dla „wszystkich, zarówno wiernych świeckich, jak i księży, którzy czują potrzebę, aby lepiej poznać liturgię Mszy świętej i pogłębić swój w niej udział” (ze Wstępu). Książka ks. Macieja Zachary jest zbiorem artykułów opublikowanych na łamach miesięcznika „Oremus”, w cyklu „Liturgiczne ABC”, w latach 1995-2000. Autor ukazuje w nich, krok po kroku, jak kształtowała się współczesna Msza święta. Odsłania znaczenie gestów i symboli, ukazuje piękno i głębię modlitw liturgicznych, a niejednokrotnie zaskakuje, wydobywając z przyćmionych rutyną praktyk ukryty sens.

 

Ks. Maciej Zachara, marianin, uzyskał doktorat z liturgiki w Papieskim Instytucie Liturgicznym w Rzymie. Wykłada w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Marianów w Lublinie, od 1995 roku współpracuje z redakcją miesięcznika „Oremus”.

DRUKUJ OPIS

Wstęp7

 
 
CZĘŚĆ PIERWSZA
Dzieje celebracji Eucharystii
   Eucharystia pierwszych chrześcijan – świadectwa biblijne13
   Liturgiczna geneza Eucharystii – żydowska uczta  świąteczna16
   Eucharystia w Kościele pierwotnym. Didache19
   Eucharystia w połowie II wieku. Świadectwo  św. Justyna21
   Tradycja Apostolska – redakcja pierwszych tekstów  liturgicznych23
   Eucharystia Kościoła pierwotnego – miejsce sprawowania liturgii25
   Eucharystia od IV do VIII wieku – ogólna  charakterystyka epoki28
   Liturgia rzymska w “okresie klasycznym”30
   Obrzędy Mszy świętej w “okresie klasycznym” liturgii rzymskiej34
   Liturgia “rzymsko-frankońsko-germańska” (IX-XIII w.)39
   Ukształtowanie się tzw. Mszy trydenckiej (XIII w.)44
   Wiek XVI – kryzys, reformacja, Sobór Trydencki45
   Liturgia Mszy świętej według Mszału Piusa V  z 1570 roku48
   Celebracja Mszy świętej w okresie potrydenckim  (XVI XIX w.)53
   Epoka ruchu liturgicznego (XIX XX w.)55
   Reforma liturgiczna Soboru Watykańskiego II. Konstytucja o liturgii świętej57
   Od Konstytucji o liturgii świętej (1963 r.) do nowego Mszału (1970 r.)59
   Odnowione obrzędy Mszy świętej a dawniejsza  tradycja liturgiczna61
   Recepcja reformy liturgicznej65
 
 
CZĘŚĆ DRUGA
Obrzędy Mszy świętej
   Obrzędy wstępne73
      Śpiew na wejście. Procesja74
      Znak krzyża. Pozdrowienie75
      Akt pokuty76
      Hymn “Gloria”77
      Kolekta78
   Liturgia słowa81
      Słuchanie słowa Bożego w liturgii81
      Jak słuchać, a jak nie słuchać słowa Bożego w liturgii82
      Czytania biblijne86
      Homilia88
      Wyznanie wiary89
      Modlitwa powszechna90
   Liturgia eucharystyczna92
      Liturgia słowa a liturgia eucharystyczna92
      Przygotowanie darów93
      Błogosławieństwo nad chlebem i winem94
      Apologia, okadzenie, obmycie rąk95
      Wezwanie do modlitwy i modlitwa nad darami96
      Modlitwa eucharystyczna97
      Elementy modlitwy eucharystycznej98
      Modlitwy eucharystyczne w aktualnie używanym Mszale104
      Obrzędy Komunii109
   Obrzędy zakończenia126
 
 
CZĘŚĆ TRZECIA
Znaki
   Wprowadzenie131
   Znaki osobowe133
   Postawy i gesty w liturgii142
   Kościół i jego wnętrze146
   Przedmioty użytku liturgicznego159
   Elementy naturalne167
 
   Struktura obrzędów Mszy świętej w obrządku  rzymskim176
 
   Bibliografia178

Wstęp

 
W liście apostolskim Mane nobiscum Domine, napisanym na Rok Eucharystii, Jan Paweł II umieścił pod koniec takie słowa: “Niech Rok Eucharystii będzie dla wszystkich cenną okazją do uświadomienia sobie na nowo tego, jak niezrównany skarb Chrystus powierzył swemu Kościołowi. Niech pobudza do celebrowania jej w sposób żywszy i bardziej świadomy, a z tego niech wypływa życie chrześcijańskie przemienione miłością” (nr 29). 
Można by zapytać: Czy jest potrzebne odkrywanie na nowo daru Eucharystii? Czy dla kogoś, kto został wychowany w wierze katolickiej, Msza święta nie należy do rzeczywistości najlepiej znanych? Czy nie wiemy już o niej wszystkiego, co tylko możliwe?
A jednak owo uświadomienie sobie na nowo znaczenia Eucharystii wydaje się dzisiaj bardzo potrzebne. Tak wielu katolikom zdarza się opuszczać niedzielną Mszę świętą pod byle pretekstem i nie odczuwać z tego powodu żadnej straty. Tak wielu przyznaje się do tego, że nawet będąc w kościele, podczas liturgii myśli zupełnie o czym innym. Jeśli tak jest, to znaczy, że nasze oczy są “jakby przesłonięte” (Łk 24,16) i niepostrzeżenie omijamy wielki skarb.
Starożytność chrześcijańska przekazała nam świadectwa o męczennikach, którzy przypłacali życiem swoją wierność Eucharystii. Stojąc przed trybunałem, na pytania sędziów, czemu mimo zakazów spotykali się na niedzielnej Eucharystii, odpowiadali: “Bo my nie możemy żyć bez celebrowania misteriów Pańskich”. Czy taka postawa niejednemu współczesnemu wierzącemu nie wyda się przesadna, fanatyczna? Oddać życie można tylko za to, co uważa się za ważniejsze i droższe od własnego życia doczesnego. Chyba nie przychodzi nam łatwo patrzeć na Mszę świętą w taki sposób. Skoro tak, to znaczy, że życzenie Jana Pawła II pozostaje aktualne także teraz, już po zakończeniu Roku Eucharystii. 
Niniejsza książka jest skromną pomocą dla tych wszystkich, zarówno wiernych świeckich, jak i księży, którzy czują potrzebę, aby lepiej poznać liturgię Mszy świętej i pogłębić swój w niej udział. Teksty tu zebrane najpierw ukazywały się w stałej rubryce “Liturgiczne ABC” miesięcznika “Oremus”, w latach 1995-2000. Przepracowane i uzupełnione, zwłaszcza w świetle nowego Ogólnego wprowadzenia do Mszału rzymskiego z 2002 roku, ukazują się teraz w formie książkowej.
 

Przeczytaj dłuższy fragment „Msza święta. Liturgiczne ABC” »

Msza Święta - jest to część życia wielu, wielu z nas. To można powiedzieć, jest fakt. Dla jednych to istota życia, dla innych godzina, bez której nie mogą wyobrazić sobie żadnej niedzieli ani święta, dla kolejnych rutyna czy przyzwyczajenie, czasem przykra konieczność, coś co należy odbębnić i już. Zawsze się zastanawiałam, już odkąd byłam małym dzieckiem, po co na Msze Świętą idą osoby, które stoją za płotem czy siedzą w aucie. Jaka to strata czasu dla kogoś, dla kogo to, co się dzieje i uobecnia w kaplicy nie ma najmniejszego znaczenia.

Nie powiem, chcąc być szczerą sama ze sobą, że ja zawsze jako dziecko, jako nastolatka rozumiałam czym tak naprawdę jest Msza święta, że znałam powagę sprawy, że wiedziałam czym są kolejno wypowiadane słowa. Jednak starałam się być tam obecna, bo z logicznego punktu widzenia jak nie w ten sposób to po co w ogóle. Ciekawość i chęć dowiedzenia się czegoś więcej przychodziła stopniowo, powiedziałabym od czasu studiów. Tam miałam większe możliwości sięgnięcia po odpowiednie lektury, a przy okazji trafiałam na osoby, które intrygowały mnie swoim świadomym podejściem do wiary, można powiedzieć inspirowały. I tak krok po kroku, czytając rozmawiając z kim trzeba, zaczęłam odkrywać żywego Chrystusa w tym małym opłatku, który nie jest jedynie pamiątką historycznych wydarzeń. I choć nadal jestem gdzieś na szarym końcu wiedzy, to jestem zszokowana jak daleko byłam kiedyś. Daleko od tego Wielkiego Misterium, choć niejednokrotnie siedziałam przed samym ołtarzem. Wszystko nabrało tempa tak naprawdę, kiedy zaczęłam na blogu recenzować książki Wydawnictwa Promic. Publikacje, które nie tylko czytam, ale które pochłaniam. Wtedy to lektura za lekturą, wszystko zaczęło łączyć mi się w jedną całość, mimo rozmaitych tematów publikacji, mimo zmiennych wątków. Coś tu, coś tam i z każdego słowa wyłania się jakiś obraz, jakaś droga, która jest coraz jaśniejsza, choć wiadomo niełatwa.


Po tych niemalże 2 latach z Wydawnictwem Promic, postanowiłam sięgnąć po książkę stricte nawiązującą, do kolejnych obrzędów, jakie mają miejsce podczas Mszy Świętej. Oczywiście nie jest to jedynie wywód informacyjny, bez zawartości duchowej, książka opisuje każdy gest sprawowany podczas Mszy świętej, wszelkie stałe elementy i tłumaczy ich znaczenie. Liturgiczne ABC to lektura dla każdego katolika, dla każdego bez względu na to czy jest świeckim czy duchownym. Bardzo wartościowa pozycja dla wszystkich tych którzy mają dość podążania do kościoła za innymi ludźmi jak owce za swoim stadem, bezmyślnie i beznamiętnie. Dla wszystkich tych który chcą rozumieć, przeżywać, czuć, być i trwać tam, otworzyć serce na TEGO, który JEST.


Książka ks. Macieja Zachary jest zbiorem artykułów opublikowanych na łamach miesięcznika „Oremus”, w cyklu „Liturgiczne ABC”, w latach 1995-2000. Autor ukazuje w nich, krok po kroku, jak kształtowała się współczesna Msza Święta. Odsłania znaczenie gestów i symboli, ukazuje piękno i głębię modlitw liturgicznych, a niejednokrotnie zaskakuje, wydobywając z przyćmionych rutyną praktyk ukryty sens.


Wierni do kościoła z różnych względów zaczynają podchodzić coraz bardziej sceptycznie. A jednak kościół to nierozłączne z naszą wiarą miejsce obecności Jezusa Chrystusa. Jezusa, który podczas Mszy Świętej przemawia ustami księży, owszem księży, którzy nie zawsze kierują się Bożymi przykazaniami, ale którzy są tylko ludźmi i przynajmniej podczas tej godzinnej uroczystości wypowiadają się w imieniu Najwyższego. Kościół to nie tylko księża, to nie tylko ściany, malowidła, obrazy i figury, to także my wszyscy wierni i obecni. „Msza Święta. Liturgiczne ABC" to publikacja, która przybliża nam katolicki rytuał od początku jego istnienia, tłumacząc zarazem poszczególne jego aspekty.

Ta opowieść zaczyna od zarania dziejów. Innymi słowy zanim zaczniecie czytać o Mszy Świętej, jaką znacie z kościoła, dowiecie się wszystkiego od samego początku. Skąd się co wzięło, jak wyglądały poszczególne rytuały dawniej, co dochodziło z wiekami, jak się zmieniał kształt Mszy. Ksiądz Maciej Zachara, w pierwszym rozdziale przedstawia rozwój tego obrządku na przestrzeni wieków. Kolejne dwa rozdziały to Msza Święta, jaką znamy, opisana krok po kroku, odkryte zostają przed nami tajniki i sens ten ogólny i ten najgłębszy, poszczególnych gestów, słów, symboli. Informacje zawarte w książce nie tylko pogłębiają wiarę i rozumienie Mszy ale nasycą nas niezwykłymi informacjami, o których istnieniu, jestem pewna, nie mieliście najmniejszego pojęcia. Dla mnie z każdą stroną Msza stawała się czymś coraz bardziej niezwykłym, czymś co ma swój niezwykły kształt, czymś pełnym i idealnym, tworzącym harmonijną całość. Z każdą kartką oczy się otwierają i serce rośnie.

Praca naukowa, jaką dziś przedstawiam, bo tak śmiało można nazwać tę publikację, przepełniona została intrygującymi informacjami, które nie tylko pozwalają nam lepiej zrozumieć praktykę liturgii, ale też zupełnie inaczej spojrzeć na nasz stosunek do wiary i Kościoła jako wspólnoty chrześcijańskiej.


Publikacja jest dokładnym wyjaśnieniem kwestii, jakie mogą nurtować wierzącego katolika, pragnącego lepiej zrozumieć wiarę swoich przodków. Świat tajemnic podany na tacy i sposób - przejrzysty i wciągający, czego chcieć więcej. Mnogość źródeł, własne doświadczenie autora sprawiają, że książka absorbuje, a czyta się ją lekko i jak to miało miejsce w moim przypadku można ją połknąć choćby na raz.

Polecam ogromnie !!!

 Magdalena Kus

DODAJ OPINIE

OPINIE KLIENTÓW

Szafarz Nadzwyczajny
3 września 2013

Dla Szafarzy Nadzwyczajny książka stanowi kompendium wiedzy, bardzo polecam!


Opinie o produkcie (1)

Szafarz Nadzwyczajny
3 września 2013

Dla Szafarzy Nadzwyczajny książka stanowi kompendium wiedzy, bardzo polecam!


Przypomnimy Ci, kiedy produkt będzie dostępny.

 • Granice
 • Centrum Duchowosci Benedyktynskiej
 • Opoka
 • Wiara
 • BiblioNetka
 • Idziemy
 • Kaplani
 • Vox Fm
 • Radio Niepokalanów
 • Radio polskie
 • Papierowe Mysli
 • Ewangelizuj.pl
 • droga.com.pl
 • logo kulturaonline
 • Sacroexpo
 • Logo Marianum Travel
 • SPM logo
Msza święta. Liturgiczne ABC

ks. Maciej Zachara MIC

OPIS

Msza święta - najcenniejszy dar, jaki Chrystus zostawił Kościołowi - dla wielu katolików wciąż jest trudna i niezrozumiała. Właśnie dla nich powstała ta książka – a także dla „wszystkich, zarówno wiernych świeckich, jak i księży, którzy czują potrzebę, aby lepiej poznać liturgię Mszy świętej i pogłębić swój w niej udział” (ze Wstępu). Książka ks. Macieja Zachary jest zbiorem artykułów opublikowanych na łamach miesięcznika „Oremus”, w cyklu „Liturgiczne ABC”, w latach 1995-2000. Autor ukazuje w nich, krok po kroku, jak kształtowała się współczesna Msza święta. Odsłania znaczenie gestów i symboli, ukazuje piękno i głębię modlitw liturgicznych, a niejednokrotnie zaskakuje, wydobywając z przyćmionych rutyną praktyk ukryty sens.

 

Ks. Maciej Zachara, marianin, uzyskał doktorat z liturgiki w Papieskim Instytucie Liturgicznym w Rzymie. Wykłada w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Marianów w Lublinie, od 1995 roku współpracuje z redakcją miesięcznika „Oremus”.SPIS TREŚCI

Wstęp7

 
 
CZĘŚĆ PIERWSZA
Dzieje celebracji Eucharystii
   Eucharystia pierwszych chrześcijan – świadectwa biblijne13
   Liturgiczna geneza Eucharystii – żydowska uczta  świąteczna16
   Eucharystia w Kościele pierwotnym. Didache19
   Eucharystia w połowie II wieku. Świadectwo  św. Justyna21
   Tradycja Apostolska – redakcja pierwszych tekstów  liturgicznych23
   Eucharystia Kościoła pierwotnego – miejsce sprawowania liturgii25
   Eucharystia od IV do VIII wieku – ogólna  charakterystyka epoki28
   Liturgia rzymska w “okresie klasycznym”30
   Obrzędy Mszy świętej w “okresie klasycznym” liturgii rzymskiej34
   Liturgia “rzymsko-frankońsko-germańska” (IX-XIII w.)39
   Ukształtowanie się tzw. Mszy trydenckiej (XIII w.)44
   Wiek XVI – kryzys, reformacja, Sobór Trydencki45
   Liturgia Mszy świętej według Mszału Piusa V  z 1570 roku48
   Celebracja Mszy świętej w okresie potrydenckim  (XVI XIX w.)53
   Epoka ruchu liturgicznego (XIX XX w.)55
   Reforma liturgiczna Soboru Watykańskiego II. Konstytucja o liturgii świętej57
   Od Konstytucji o liturgii świętej (1963 r.) do nowego Mszału (1970 r.)59
   Odnowione obrzędy Mszy świętej a dawniejsza  tradycja liturgiczna61
   Recepcja reformy liturgicznej65
 
 
CZĘŚĆ DRUGA
Obrzędy Mszy świętej
   Obrzędy wstępne73
      Śpiew na wejście. Procesja74
      Znak krzyża. Pozdrowienie75
      Akt pokuty76
      Hymn “Gloria”77
      Kolekta78
   Liturgia słowa81
      Słuchanie słowa Bożego w liturgii81
      Jak słuchać, a jak nie słuchać słowa Bożego w liturgii82
      Czytania biblijne86
      Homilia88
      Wyznanie wiary89
      Modlitwa powszechna90
   Liturgia eucharystyczna92
      Liturgia słowa a liturgia eucharystyczna92
      Przygotowanie darów93
      Błogosławieństwo nad chlebem i winem94
      Apologia, okadzenie, obmycie rąk95
      Wezwanie do modlitwy i modlitwa nad darami96
      Modlitwa eucharystyczna97
      Elementy modlitwy eucharystycznej98
      Modlitwy eucharystyczne w aktualnie używanym Mszale104
      Obrzędy Komunii109
   Obrzędy zakończenia126
 
 
CZĘŚĆ TRZECIA
Znaki
   Wprowadzenie131
   Znaki osobowe133
   Postawy i gesty w liturgii142
   Kościół i jego wnętrze146
   Przedmioty użytku liturgicznego159
   Elementy naturalne167
 
   Struktura obrzędów Mszy świętej w obrządku  rzymskim176
 
   Bibliografia178
FRAGMENT KSIĄŻKI

Wstęp

 
W liście apostolskim Mane nobiscum Domine, napisanym na Rok Eucharystii, Jan Paweł II umieścił pod koniec takie słowa: “Niech Rok Eucharystii będzie dla wszystkich cenną okazją do uświadomienia sobie na nowo tego, jak niezrównany skarb Chrystus powierzył swemu Kościołowi. Niech pobudza do celebrowania jej w sposób żywszy i bardziej świadomy, a z tego niech wypływa życie chrześcijańskie przemienione miłością” (nr 29). 
Można by zapytać: Czy jest potrzebne odkrywanie na nowo daru Eucharystii? Czy dla kogoś, kto został wychowany w wierze katolickiej, Msza święta nie należy do rzeczywistości najlepiej znanych? Czy nie wiemy już o niej wszystkiego, co tylko możliwe?
A jednak owo uświadomienie sobie na nowo znaczenia Eucharystii wydaje się dzisiaj bardzo potrzebne. Tak wielu katolikom zdarza się opuszczać niedzielną Mszę świętą pod byle pretekstem i nie odczuwać z tego powodu żadnej straty. Tak wielu przyznaje się do tego, że nawet będąc w kościele, podczas liturgii myśli zupełnie o czym innym. Jeśli tak jest, to znaczy, że nasze oczy są “jakby przesłonięte” (Łk 24,16) i niepostrzeżenie omijamy wielki skarb.
Starożytność chrześcijańska przekazała nam świadectwa o męczennikach, którzy przypłacali życiem swoją wierność Eucharystii. Stojąc przed trybunałem, na pytania sędziów, czemu mimo zakazów spotykali się na niedzielnej Eucharystii, odpowiadali: “Bo my nie możemy żyć bez celebrowania misteriów Pańskich”. Czy taka postawa niejednemu współczesnemu wierzącemu nie wyda się przesadna, fanatyczna? Oddać życie można tylko za to, co uważa się za ważniejsze i droższe od własnego życia doczesnego. Chyba nie przychodzi nam łatwo patrzeć na Mszę świętą w taki sposób. Skoro tak, to znaczy, że życzenie Jana Pawła II pozostaje aktualne także teraz, już po zakończeniu Roku Eucharystii. 
Niniejsza książka jest skromną pomocą dla tych wszystkich, zarówno wiernych świeckich, jak i księży, którzy czują potrzebę, aby lepiej poznać liturgię Mszy świętej i pogłębić swój w niej udział. Teksty tu zebrane najpierw ukazywały się w stałej rubryce “Liturgiczne ABC” miesięcznika “Oremus”, w latach 1995-2000. Przepracowane i uzupełnione, zwłaszcza w świetle nowego Ogólnego wprowadzenia do Mszału rzymskiego z 2002 roku, ukazują się teraz w formie książkowej.
 

Przeczytaj dłuższy fragment „Msza święta. Liturgiczne ABC” »

Sklep internetowy Shoper.pl