Książki
26.9
PLN
Dziesięć Przykazań Bożych
Dziesięć Przykazań Bożych
ilustr.: kolorowe
wydawnictwo: Promic
ISBN: 978-83-7502-927-7
oprawa: miękka
format: 200 x 260 mm
liczba stron: 96
Ocena:
(Ilość ocen: 0)
Cena: 26,90 zł

Dane techniczne

ilustr. kolorowe
wydawnictwo Promic
ISBN 978-83-7502-927-7
oprawa miękka
format 200 x 260 mm
liczba stron 96

Wszystko, co mały człowiek powinien wiedzieć o Dekalogu. Małgosia i Pawełek Nutowie tym razem poznają sens Bożych przykazań, a ich rodzice starają się wytłumaczyć im sens każdego z nich, odnosząc je do dziecięcego świata i dziecięcych problemów. Zabawnie i poważnie, prostym językiem o trudnych sprawach. Znakomity przewodnik dla dzieci i pomoc dla dorosłych.

Jak zawsze, na końcu każdego rozdziału - pytania i zadania dla dzieci oraz krótka modlitwa.

 

DRUKUJ OPIS

Wstęp dla rodziców. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
Wstęp dla dzieci. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5
Tablice Mojżeszowe. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7
1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. . . . . . . . . . .13
2. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swego, nadaremnie. . . .21
3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił. . . . . . . . . . . . . . . . . 27
4. Czcij ojca swego i matkę swoją. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .35
5. Nie zabijaj. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .41
6. Nie cudzołóż. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 47
7. Nie kradnij . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 53
8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. . 61
9. Nie pożądaj żony bliźniego swego. . . . . . . . . . . . . . . . . . .69
10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest. . . . . . . . . . . . . . . . . . .75
O dwóch przykazaniach miłości. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .81
Słowniczek pojęć. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 86
Rachunek sumienia według Dziesięciu Przykazań Bożych. . . . 88

Wstęp dla rodziców
Dziesięć Przykazań Bożych zna każdy z nas. To jeden z fundamentów wiary katolickiej. Jak jednak przybliżyć je dziecku w prosty i zrozumiały sposób? Niby niektóre napomnienia wydają są jasne: „Nie zabijaj”, „Nie kradnij”... Trochę pod górkę robi się przy: „Nie cudzołóż” i „Nie pożądaj”... Z doświadczenia wiem, że lepiej wyjaśniać zarówno to, co na pozór proste, jak i to, co trudniejsze. Ponieważ sama mam już za sobą omawianie z dziećmi wszystkich przykazań, swoimi doświadczeniami postanowiłam podzielić się z innym rodzicami oraz ich dziećmi. I tak właśnie powstała ta książka.
Składa się ona z dwunastu rozdziałów: jednego wprowadzającego, dziesięciu dotyczących poszczególnych przykazań i ostatniego, w którym podsumowuję Dekalog i porównuję go do dwóch przykazań miłości.
Każdy z rozdziałów jest całkiem niezależną opowieścią, dlatego można je czytać w dowolnej kolejności lub po prostu wtedy, kiedy chcemy porozmawiać o wybranym przykazaniu. Opowieści są jednak ułożone chronologicznie i najlepiej czytać je po kolei, począwszy od pierwszej.
Na końcu każdego z rozdziałów zamieściłam zestaw pytań dotyczących przykazania, o którym była mowa, przydatnych do rozmowy z dzieckiem. Oczywiście można je samodzielnie uzupełniać, zmieniać lub w ogóle pominąć. Dodałam też propozycje zadań do wykonania i, co ważne, krótką modlitwę mającą pomóc dziecku, i nam również, dobrze wypełnić omówione przykazanie.
Książkę zamyka słowniczek z trudniejszymi pojęciami oraz rachunek sumienia napisany według Dziesięciu Przykazań Bożych.
Tymczasem nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć przyjemnej lektury i oczywiście… powodzenia w tłumaczeniu zawiłości związanych z przykazaniami tak nierozłącznie powiązanymi z prawdami wiary.
Ciekawe świata dzieci państwa Nutów niezmiennie zadają mnóstwo pytań, a ich rodzice, jak zawsze, odpowiadają na nie możliwie klarownie i zarazem wyczerpująco. No cóż, Małgosia ma siedem lat, a Paweł pięć, toteż pytania bywają podchwytliwe, ale, mam nadzieję, że okażą się inspirujące dla wszystkich czytelników mojej książki. Zapraszam na spotkanie z Dekalogiem i rodziną Nutów!
Barbara Garczyńska

Przeczytaj dłuższy fragment „Dziesięć Przykazań Bożych” »

Zapraszam na spotkanie z rodziną Nutów, która tym razem pośród codziennych obowiązków i wyzwań rozważa i tłumaczy Dekalog. Jednym z fundamentów wiary katolickiej jest Dziesięć Przykazań Bożych. Każdy z nas je zna, ale nie każdy potrafi przybliżyć je dziecko w prosty i zrozumiały sposób. Sama jestem w gronie tych rodziców. Jak sama autorka twierdzi, sama ma za sobą omawianie z dziećmi wszystkich przykazań. Swoim doświadczeniem postanowiła podzielić się z innymi rodzicami oraz ich dziećmi. Pomysł zacny i to się chwali.

Zacznę od tego, że książka składa się z dwunastu rozdziałów. Pierwszy rozdział jest wprowadzający do Dziesięciu Przykazań Bożych. Wieczorową porą mama Małgosi i Pawła postanowiła opowiedzieć o Mojżeszu, któremu dane było rozmawiać z Panem Bogiem twarzą w twarz. Dzieci bardzo to zainteresowało. Małgosia zasypywała mamę pytaniami. Wspólnie podjęli decyzję, że w kolejnym w dniach wszystko sobie wyjaśnią. Z pewnością i twoje dziecko jest ciekawe co to Dekalog, na czym Pan Bóg zapisał przykazania, czy chociażby, ile było Przykazań Bożych. O tym dowiecie się w kolejnych rozdziałów, gdyż w każdym mamy dokładnie opisane na czym polega każde z Przykazań Bożych. I ostatni rozdział w którym autorka książki podsumowuje Dekalog i porównuje go do dwóch przykazań miłości.[...] Na końcu każdego z rozdziałów został zamieszczony zestaw pytań dotyczących przykazania, o którym przeczytasz w historii. Pytania są niezmiernie potrzebne do rozmowy z najmłodszymi. Oczywiście można je samodzielnie zmieniać, uzupełniać, albo w ogóle pominąć. Nam chyba najbardziej spodobał się fakt, że do każdego z Dziesięciu Przykazań Bożych mamy kilka zadań do wykonania. Zaczęliśmy już je robić i naprawdę dzięki temu fajnie sobie utrwalamy wszystko co jest związane z Dziesięcioma Przykazaniami Bożymi.

Książkę zamyka słowniczek z trudniejszymi pojęciami oraz rachunek sumienia napisany według Dziesięciu Przykazań Bożych. Jestem pewna, że pozycja ta będzie pomocna dla każdego, kto w najbliższym czasie będzie szykował się do Pierwszej Komunii Świętej. Uczeń będzie mógł sobie przypomnieć lub utrwalić swoje wiadomości.

Zapraszam cię do przeżycia ekscytującej przygody razem z Małgosią i Pawłem. Oni odkryli przykazania całkiem niedawno, teraz kolej na ciebie.

Karolina Borycka

Katechizm Kościoła Katolickiego opiera się na 10 przykazaniach. Dzieci poznają je szczegółowo podczas przygotowań do sakramentu I Komunii. Książka Barbary Garczyńskiej może być ich uzupełnieniem, ale doskonale sprawdzi się zarówno dla młodszych dzieci, które jeszcze nie uczą się przykazań, zasad wiary i innych treści na katechezach w szkole.
Największą zaletą tej książki jest podanie ważnych treści w formie opowiadań wziętych z życia codziennego. Bohaterami jest znana nam rodzina państwa Nutów. Pamiętacie zapewne Kalendarz adwentowy czy Kalendarz wielkopostny. To właśnie wtedy poznaliśmy kilkuletnią Małgosię i jej młodszego brata Pawełka oraz ich rodziców. Tym razem, krok po kroku, a dokładniej przykazanie po przykazaniu analizujemy różne historie z udziałem Kasi i Kamila Nutów oraz ich dzieci i innych członków rodziny.

Dziesięć Przykazań to baza życiowa każdego katolika, ale jak wytłumaczyć te zasady dzieciom? Kradzież i sama czynność zabierania komuś czegoś wydaje się oczywista i łatwa do wyjaśnienia najmłodszym. Niemniej i tutaj okazuje się, że różnica pomiędzy pożyczaniem bez pytania albo zajmowanie czyjejś przestrzeni również należy do tematu.
W sprawie ósmego przykazania dzieci dowiedzą się, jak bardzo można kogoś skrzywdzić samym tylko słowem. Plotka i kłamstwo to coś bardzo zawiłego, co niszczy spokój, a ich konsekwencje to nie tylko wyrządzenie krzywdy bliźniemu, ale i oddalenie od Boga. Dzieci doskonale pojęły tę lekcję na własnym przykładzie. W tym rozdziale, jak i w innych miejscach książki nie brak humorystycznych elementów, bo dzieci przecież nie tylko na kartkach książek, ale i w życiu zadają często "rozbrajające" pytania. W tym przypadku dotyczyło ono bajek. W końcu, jeśli coś się nie wydarzyło to, czy jest także kłamstwem i oszustwem? Sprawdźcie, jak wybrnęła z tego pytania mama Nutka.

Na pewno wielu rodziców nie ma często pomysłu, jak umiejętnie wytłumaczyć dzieciom przykazania "nie cudzołóż". Tutaj nie tylko pojawia się wyjaśnienie, ale i przy okazji rozmowa schodzi na ważne tematy "nietykalności" ciała, którego nikt nie ma prawa naruszać bez uprzedniej zgody. Ten temat w obecnych czasach pojawia się w mediach na tyle często, że doskonale uzupełni wiedzę dzieci i ich pojmowanie problemu na tym etapie rozwoju.
Jak i w poprzednich opowiadaniach o rodzinie Nutów, również i teraz na zakończenie każdego rozdziału pojawiają się pytania, zadania oraz krótka propozycja modlitwy o dobre wypełnienie przykazania itp. Duże, kolorowe ilustracje zachęcają dzieci do oglądania książeczki, a stąd już tylko jeden krok do prośby o jej przeczytanie. Można bowiem zacząć już wtedy, gdy czytamy książki przed zaśnięciem na dobranoc, a starsze dzieci mogą zająć się lekturą samodzielnie. Dla nich, zamieszczone pod tekstem pytania oraz te, znajdujące się na końcu książki, będą także doskonałą formą pomocy podczas przygotowania swojego rachunku sumienia przed spowiedzią i zrozumienia błędów w swoim postępowaniu.

Iwona Daniel

DODAJ OPINIE

OPINIE KLIENTÓW

Opinions about the product (0)

Przypomnimy Ci, kiedy produkt będzie dostępny.

 • Granice
 • Centrum Duchowosci Benedyktynskiej
 • Opoka
 • Wiara
 • Logo Marianum Travel
 • SPM logo
 • BiblioNetka
 • Idziemy
 • Kaplani
 • Vox Fm
 • Radio Niepokalanów
 • Radio polskie
 • Papierowe Mysli
 • Ewangelizuj.pl
 • droga.com.pl
 • logo kulturaonline
 • Sacroexpo
Dziesięć Przykazań Bożych

Barbara Garczyńska

OPIS

Wszystko, co mały człowiek powinien wiedzieć o Dekalogu. Małgosia i Pawełek Nutowie tym razem poznają sens Bożych przykazań, a ich rodzice starają się wytłumaczyć im sens każdego z nich, odnosząc je do dziecięcego świata i dziecięcych problemów. Zabawnie i poważnie, prostym językiem o trudnych sprawach. Znakomity przewodnik dla dzieci i pomoc dla dorosłych.

Jak zawsze, na końcu każdego rozdziału - pytania i zadania dla dzieci oraz krótka modlitwa.

 SPIS TREŚCI

Wstęp dla rodziców. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
Wstęp dla dzieci. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5
Tablice Mojżeszowe. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7
1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. . . . . . . . . . .13
2. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swego, nadaremnie. . . .21
3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił. . . . . . . . . . . . . . . . . 27
4. Czcij ojca swego i matkę swoją. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .35
5. Nie zabijaj. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .41
6. Nie cudzołóż. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 47
7. Nie kradnij . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 53
8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. . 61
9. Nie pożądaj żony bliźniego swego. . . . . . . . . . . . . . . . . . .69
10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest. . . . . . . . . . . . . . . . . . .75
O dwóch przykazaniach miłości. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .81
Słowniczek pojęć. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 86
Rachunek sumienia według Dziesięciu Przykazań Bożych. . . . 88

FRAGMENT KSIĄŻKI

Wstęp dla rodziców
Dziesięć Przykazań Bożych zna każdy z nas. To jeden z fundamentów wiary katolickiej. Jak jednak przybliżyć je dziecku w prosty i zrozumiały sposób? Niby niektóre napomnienia wydają są jasne: „Nie zabijaj”, „Nie kradnij”... Trochę pod górkę robi się przy: „Nie cudzołóż” i „Nie pożądaj”... Z doświadczenia wiem, że lepiej wyjaśniać zarówno to, co na pozór proste, jak i to, co trudniejsze. Ponieważ sama mam już za sobą omawianie z dziećmi wszystkich przykazań, swoimi doświadczeniami postanowiłam podzielić się z innym rodzicami oraz ich dziećmi. I tak właśnie powstała ta książka.
Składa się ona z dwunastu rozdziałów: jednego wprowadzającego, dziesięciu dotyczących poszczególnych przykazań i ostatniego, w którym podsumowuję Dekalog i porównuję go do dwóch przykazań miłości.
Każdy z rozdziałów jest całkiem niezależną opowieścią, dlatego można je czytać w dowolnej kolejności lub po prostu wtedy, kiedy chcemy porozmawiać o wybranym przykazaniu. Opowieści są jednak ułożone chronologicznie i najlepiej czytać je po kolei, począwszy od pierwszej.
Na końcu każdego z rozdziałów zamieściłam zestaw pytań dotyczących przykazania, o którym była mowa, przydatnych do rozmowy z dzieckiem. Oczywiście można je samodzielnie uzupełniać, zmieniać lub w ogóle pominąć. Dodałam też propozycje zadań do wykonania i, co ważne, krótką modlitwę mającą pomóc dziecku, i nam również, dobrze wypełnić omówione przykazanie.
Książkę zamyka słowniczek z trudniejszymi pojęciami oraz rachunek sumienia napisany według Dziesięciu Przykazań Bożych.
Tymczasem nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć przyjemnej lektury i oczywiście… powodzenia w tłumaczeniu zawiłości związanych z przykazaniami tak nierozłącznie powiązanymi z prawdami wiary.
Ciekawe świata dzieci państwa Nutów niezmiennie zadają mnóstwo pytań, a ich rodzice, jak zawsze, odpowiadają na nie możliwie klarownie i zarazem wyczerpująco. No cóż, Małgosia ma siedem lat, a Paweł pięć, toteż pytania bywają podchwytliwe, ale, mam nadzieję, że okażą się inspirujące dla wszystkich czytelników mojej książki. Zapraszam na spotkanie z Dekalogiem i rodziną Nutów!
Barbara Garczyńska

Przeczytaj dłuższy fragment „Dziesięć Przykazań Bożych” »

Sklep internetowy Shoper.pl