Książki
26.9
PLN
Prymas w Stoczku
Dane techniczne
Prymas Stefan kardynał Wyszyński - błogosławiony Kościoła katolickiego. Beatyfikowany 12 września 2021 roku w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Właściwie to się tego spodziewał. Nie przypuszczał jednak, że przyjdą po niego nocą. Jak złodzieje. Kto wie, może bali się reakcji ludzi, a może nie chcieli robić z niego męczennika… przynajmniej nie wtedy… Gdy tak rozmyślał o tych ostatnich dniach, wrócił wspomnieniami do października 1910 roku. Stanął, pamięta to jak dziś, przy łóżku umierającej matki, a ona powiedziała: „Stefek, ubieraj się!”. Z prostotą dziewięciolatka pobiegł do sieni i narzucił palto. „Nie, nie tak – usłyszał – inaczej się ubieraj”. Nie zrozumiał. Dopiero po pogrzebie ojciec wytłumaczył mu, co miała na myśli: „Masz się ubierać w cnoty, gotować się do swojej przyszłej drogi”. Przyszła droga… Jak wiele od tamtego czasu się zdarzyło. Kapłaństwo… wojna… po niej wczesne biskupstwo, a zaraz potem prymasostwo. No a teraz to uwięzienie… Nie widział nawet, gdzie jest i co zamierzają z nim zrobić, lecz już dawno temu pojął, że jeśli sam Bóg zdecydował się cierpieć i dorastać w swoim człowieczeństwie, to dlaczego on nie miałby pozwolić na dorastanie Boga w sobie… Oto barwna i przejmująca opowieść o uwięzieniu prymasa Wyszyńskiego w Stoczku. O tym, co wówczas spędzało mu sen z powiek, o współwięźniach, którzy na niego donosili, i o tym, co pozwoliło mu ten okrutny czas przetrwać i stać się jeszcze mocniejszym.
Dlaczego Polskie Betlejem? 5 Słowo od Autora [...] Powieść Pawła Zuchniewicza została opatrzona wiele mówiącym podtytułem Polskie Betlejem (ze względu na podobieństwo przyjętej przez Betlejem Świętej Rodziny oraz przyjętego przez Stoczek maryjnego Prymasa; skrajne ubóstwo przychodzącego na świat Syna Bożego i żyjącego w Stoczku Wyszyńskiego; obie sytuacje były wynikiem nacisku władz okupacyjnych). Opisane w książce wydarzenia datują się na okres od 1 października 1953 roku do 6 października 1954 roku. Z lektury wynika, że Prymasa więziono w Stoczku Klasztornym wraz z księdzem Stanisławem Skorodeckim, który był – jak wskazują poszlaki – TW o pseudonimie „Krystyna” i siostrą Marią Leonią Graczyk ze zgromadzenia Rodziny Maryi, opatrzoną kryptonimem „Ptaszyńska”. Czytelnik poznaje trudne warunki, w jakich przyszło przebywać uwięzionym w Stoczku, przysłuchuje się codziennym dyskusjom, wczytuje w treść pisanego przez Kardynała Wyszyńskiego Listu do moich kapłanów oraz Zapisków więziennych. W rozmowy więźniów (pilnowanych przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa) na całkowicie świeckie tematy autor wplótł rozważania historyczne i teologiczne, w których łatwo można dostrzec całkowite zaufanie Bogu oraz troskę o Kościół. Wynika z tego, że przebywający w zimnych murach klasztoru Kardynał Wyszyński oprawcom ani wydarzeniom nie pozwolił zniszczyć swojej wewnętrznej wolności.
Danuta Szelejewska recenzję w całości na granice.pl https://www.granice.pl/recenzja/prymas-w-stoczku/8822 OPINIE KLIENTÓWOpinions about the product (0)Przypomnimy Ci, kiedy produkt będzie dostępny. |